Automatyka suszarni

System sterowania suszarni AS250

 

Sterowanie AS250 jest systemem nowej generacji, który powstał na bazie ponad 23-letnich doświadczeń przy produkcji i serwisowaniu sterowników starszej generacji. Nowy sterownik umożliwia bardziej optymalne suszenie dzięki zaawansowanym algorytmom, które cały czas kontrolują wszystkie parametry suszenia.

Zalety systemu sterowania AS250

 

  • Nowoczesne rozwiązania technologiczne.
    Projektując system sterowania AS250 posłużyliśmy się ponad 23-letnim doświadczeniem przy poprzednich  sterownikach. Nowy system sterowania łączy to co najlepsze w poprzednich sterownikach oraz nowoczesną technologię komputerową. Dzięki temu nasz system jest jeszcze bardziej niezawodny i łatwiejszy w obsłudze.
  • Łatwa obsługa sterowania.
    Sterowanie AS250 posiada kilkupoziomowy dostęp do obsługi. Najłatwiejsza jest obsługa dla pracowników obsługujących suszarnie. Pracownik musi wybrać z listy przygotowanych programów suszenia odpowiedni program, wpisać wilgotność końcową suszenia i  uruchomić suszenie. Cały proces odbywa się automatycznie. Po wysuszeniu drewna suszarnia się wyłączy.
  • Wizualizacja procesu suszenia.
    Podczas suszenia pokazywane są pomiary z wszystkich czujników, stan pracy wentylatorów, kominków wentylacyjnych, zaworów itp. Wszystkie te parametry są prezentowane w formie graficznej.
  • Zdalny dostęp do systemu sterowania przez internet.
    Po podłączeniu  do sterownika do internetu można mieć dostęp do panelu sterowania z dowolnego komputera, tabletu czy smartfona. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zarządzać suszarnią z dowolnego miejsca na świecie.
  • Interaktywna komunikacja systemu sterowania z użytkownikiem.
    Podczas pracy systemu sterowania, mogą zajść sytuacje awaryjne, takie jak za niska temperatura zasilania nagrzewnic, awaria  kominków wentylacyjnych czy zasklepienie drewna. Sterownik zgłasza te sytuacje na ekranie monitora i sugeruje jakie czynności  podjąć żeby przywrócić prawidłowe suszenie.
  • Czytelna prezentacja przebiegu suszenia.
    Podczas suszenia wszystkie parametry są w sposób ciągły prezentowane w formie wykresu graficznego. Taka forma prezentacji wyników  jest najlepsza dla użytkownika suszarni. Można też parametry suszenia zaimportować do programu Excel, lub innych programów zarządzania produkcją.
  • Automatyczna kontrola prawidłowego podłączenia sond wilgotności drewna.
    Podczas suszenia może zdarzyć się przypadek kiedy czujniki wilgotności drewna pokazują nieprawidłowe wartości. Sterownik na podstawie analizy pozostałych czujników wilgotności automatycznie eliminuje błędy odczytu z czujników, które pokazują  nieprawidłową wartość.
  • Optymalizacja energii elektrycznej i cieplnej.
    W trakcie suszenia obroty wentylatorów mogą być dostosowywane do optymalizacji przepływu powietrza przez stos suszonego drewna.  Również otwarcie kominków wentylacyjnych jest przeliczane tak, aby zminimalizować straty energii cieplnej. Takie rozwiązanie oszczędza energię elektryczną i cieplną podczas procesu suszenia.

Jak działa sterowanie AS250

 

W sterowniku głównym (1) programuje się parametry oraz wilgotność końcową drewna. Sterownik pomiarowy (3) odczytuje temperaturę i wilgotność powietrza (9) oraz wilgotność drewna (8), a następnie przetwarza zmierzone temperatury i wilgotności na transmisję cyfrową i przesyła je  do sterownika głównego (1). Rozwiązanie takie umożliwia wyeliminowanie zakłóceń zmierzonych parametrów, ponieważ są one zamieniane na transmisję cyfrową bezpośrednio przy czujnikach, która jest zabezpieczona przed zakłóceniami. W przypadku innych rozwiązań, gdzie przewody pomiarowe są prowadzone aż do samej szafy sterującej, zakłócenia mogłyby mieć wpływ na zafałszowanie pomiarów.
Zmierzone i przesłane dane w postaci cyfrowej ze sterownika pomiarowego, są przetwarzane przez sterownik główny. Na ich podstawie do urządzeń wykonawczych nagrzewnice (4), kominki wentylacyjne (5) oraz dysze nawilżające (7), są wysyłane sygnały sterujące, które regulują pracę tych urządzeń tak, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w suszarni. Wentylatory (6) służą do wytworzenia przepływu powietrza. Ogrzane przez nagrzewnice (4) powietrze przepływając przez sztaple odbiera wilgoć z drewna, która koncentruje się w powietrzu. Nadmiar wilgoci usuwany jest przez kominki (5).
Do sterownika dołączony jest program wizualizacyjny (10), który umożliwia wyświetlanie na ekranie monitora zmierzonych parametrów oraz stan pracy poszczególnych urządzeń wykonawczych.

Żeby prawidłowo wysuszyć drewno należy zmierzyć jego wilgotność i temperaturę. Na podstawie zmierzonych parametrów i przygotowanych programów suszenia, dobiera się odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w suszarni oraz prędkość przepływu powietrza przez drewno. Poprzez odpowiedni dobór tych parametrów uzyskuje się drewno szybko wysuszone,w jak najkrótszym czasie i przy jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej i cieplnej.

Nasz system sterowania działa właśnie w ten sposób. Mierząc i kontrolując wszystkie parametry w suszarni,
pilnuje żeby drewno schło szybko, a zużycie energii elektrycznej i cieplnej było jak najmniejsze.

Brak możliwości komentowania